Pomůže zastropování cen na 6,05 Kč Mwh a co to znamená v praxi?
Na jakou cenu se vrátí cena elektřiny a vrátí se vůbec?
Proč jsou ceny energií tak vysoké, a jak za to všechno zaplatit?
To je téma minimálně pro dalších pár let a pravděpodobně pro celou další dekádu. Nelze přehlédnout do jakého stavu se dostal trh s energiemi. Jsme na historických maximech a návrat do normálu je v nedohlednu pro celou Evropu.
Kdy začaly ceny energií růst?
Růst cen elektřiny není nic nového, ceny stoupají už od jara roku 2021 a problém se poprvé dostal do povědomí na podzim roku 2021, kdy kvůli vysokým nákupním cenám zkrachoval jeden z největších dodavatelů energií na českém trhu – Bohemia Energy.
V té době nikdo netušil, co se bude dít na Ukrajině, a jak to ovlivní dodávky plynu. Prvním důvodem, proč se zvyšuje cena energií jsou emisní povolenky, které byly zavedeny společně s “Grean Deal” na úrovni celé EU. Tyto emisní povolenky byly zavedeny s cílem snížit do roku 2030 produkci skleníkových plynů o 55 % a do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality na evropském kontinentu.
Můžou za drahé energie emisní povolenky?
Emisní povolenku si můžete představit, jako odpustek, nebo pokutu, za vypouštění CO2 do ovzduší.
CO2 je skleníkový plyn, který je jednou z příčin globálního oteplování.
Emisní povolenky si tak za velmi draho musí kupovat všichni, kdo vypouští do ovzduší skleníkové plyny. Tedy průmyslová výroba, ale i tepelné a plynové elektrárny, na kterých je evropský energetický průmysl založen.
Odklonem od jaderné energie jsme nyní extrémně závislí na ostatních zdrojích elektřiny, jako jsou právě tepelné a plynové elektrárny.
Dokud nedojde k transformaci, není možné očekávat návrat na původní ceny.
Jen samotná emisní povolenka zvedá výrobní cenu pro tepelnou, nebo plynovou elektrárnu o €110, tedy zhruba o 2 750 Kč/Mwh.
A jen kvůli nutnému nákupu emisních povolenek je jasné, že se nedostane naše cena pod 4 000 Kč/Mwh, tedy 4 Kč/Kwh. A to velmi dlouhou dobu.
Dobré časy jsou pryč?
Toto byl standard, na který se vlády, průmysl, firmy i domácnosti měli přichystat i bez válečného stavu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Bohužel toto téma a řešení problému bylo médii ve velké míře přehlíženo, a tak se firmy ani domácnosti neměli jak připravit.
Další negativní vliv na ceny energií pak měli sankce směrem k Rusku, hlavně ve spojitosti s dodávkami ropy a zemnímu plynu.
Nyní si už můžeme být jisti, že ani konec války na Ukrajině nám ale nevrátí levný ruský plyn.
Topíte elektřinou? Zdražování se týká i vás.
Někdo si může říct “já topím elektřinou, proč by mě to mělo zajímat?”
Zemní plyn je ovšem pro výrobu elektřiny velmi důležitý. Používá se jako nezbytný kompenzační zdroj pro výrobu elektřiny ve chvíli, kdy je elektřiny nedostatek.
Žádný jiný zdroj energie nemá takovou vlastnost, kdy pouze stačí zmáčknout tlačítko a během pár minut se rozběhne elektrárna na 100% výkonu.
A to bez ohledu na počasí a dalších povětrnostních vlivů. Když je elektřiny v síti málo, je potřeba plynových elektráren hodně a to žene ceny extrémně vysoko.
20x vyšší ceny než v roce 2020
Během září 2022 jsme zaznamenali na burze i ceny přesahující € 1 000, tedy přibližně 25 Kč/Kwh.
To je pro představu 20x více, než za kolik nakupovali dodavatelé v roce 2020.
Zkuste svou fakturu za elektřinu vynásobit 10x – to je realita cen, jaké budeme mít na fakturách v příštích letech, kdy už nebude možné počítat s vládním zastropováním.
Alternativa ruského plynu samozřejmě na trhu je. Ať už břidlicový plyn z USA, nebo dovoz ze Saudské Arábie.
Ovšem alternativa, jak plyn dopravit do Evropy bohužel není a to je otázka mnoha let.
Zvyšující se cena energií pak nahrává pořízení alternativních (vlastních) zdrojů energie.
Vyplatí se pořídit si vlastní zdroj energie (např. fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo)? Dozvíte se v článku Je výhodné investovat do alternativních zdrojů energie.