Aktuálně

Novela energetického zákona: Stop energetickým šmejdům

14 259 spotřebitelských podání přijal v roce 2019 Energetický regulační úřad. Oproti předchozímu roku se jejich počet znovu zvýšil, a to téměř o 6 %. Důvody neustále rostoucího počtu stížností a možná řešení proto ERÚ otevřel na konferenci Novela energetického zákona: Stop energetickým šmejdům.

Jak správně vybrat sazbu když jich je 12?

Označení sazby se skládá ze čtyř znaků. U podnikatelů začíná velkým písmenem C (např. C01d, C45d), domácnostem patří Déčko (např. D02d, D35d). Sazby se dále dělí na jednotarifové a dvoutarifové.

Jak správně vybrat dodavatele když jich je 50?

Jak správně vybrat jistič když jich je celá řada?

Hodnota jističe udávaná v ampérech (A) vyjadřuje, laicky řečeno, kolik spotřebičů lze mít v domácnosti zapojeno, tak aby bezproblémově fungovaly ve stejný okamžik.

Cenová kalkulačkaodpověď

Na toto telefonní číslo vás budeme kontaktovat.

Poradna

Jan N.:
"Jak správně vybrat distribuční sazbu?"

Odpověď:
Označení sazby se skládá ze čtyř znaků. U podnikatelů začíná velkým písmenem C (např. C01d, C45d), domácnostem patří Déčko (např. D02d, D35d). Sazby se dále dělí na jednotarifové a dvoutarifové.

Martina V.:
"Na co si dát pozor při podpisu smlouvy?"

Odpověď: 
Základní 4 body jde se vyplatí být obezřetný jsou platnost smlouvy neboli závazek, platnost ceníků, obnovení smlouvy a výpověď smlouvy.

Chcete s něčím poradit?

Nechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme.

Pomůžeme i Vám

Ludmila P.:
"Nad podpisem jsem tenkrát moc nepřemýšlela."

Paní Ludmila P. (65 let) žije v menším městě ve středních Čechách. Elektřinu využívá pro běžný chod domácnosti: svícení, provoz pračky, ledničky, myčky či televize. Svůj byt vytápí pomocí plynu.

Před dvěma lety mě zničehonic navštívil sympatický mladík v obleku a nabízel mi, abych se připojila k energetické aukci. Prý se již přidali i všichni sousedé. Vysvětlil mi, že když nás bude víc, obec zařídí nové výběrové řízení na dodavatele energií a budeme díky tomu platit méně.“ Nabídka zněla výhodně, kdo by nechtěl ušetřit, říkala si paní Ludmila. Mladík jí ukázal i příklady několika obcí, kde již zdárně šetří. Navíc jí nabídl, že pokud mu rovnou podepíše plnou moc a přihlášku do aukce, vyřídí veškeré papírování za ní a ona nebude muset nikam chodit.

Příjemné překvapení vystřídalo rozčarování

Když paní Ludmile loni přišlo vyúčtování od neznámého dodavatele energií, příjemně ji potěšilo. I když úspora nebyla taková, jakou očekávala, opravdu ušetřila. Na elektřině 500 Kč a na plynu dokonce 5400 Kč. V letošním vyúčtování však byly částky zcela rozdílné a paní Ludmilu čekal šok. Musela doplácet na elektřině 2000 Kč a na plynu dokonce 5000 Kč. Byla si však jistá, že netopila více než loni a nepořídila si ani žádný nový spotřebič. U neznámého dodavatele se ale žádného vysvětlení nedomohla.

Proč se cena zvýšila?

Paní Ludmila byla z nastalé situace nešťastná a nevěděla, jak ji řešit. Její známá jí poradila, aby zkusila zavolat na naši bezplatnou linku 800226226. Společně jsme pak prošli dokumenty, které paní Ludmila podepsala a zjistili jsme, proč se cena za energie náhle zvýšila. Vše bylo uvedeno v obchodních podmínkách, ty však neměla čas číst, protože mladík na ní naléhal, že nemá čas a čekají na něj další zájemci. V těchto podmínkách bylo uvedeno, že nižší cena je garantována pouze první rok, ale smlouva je na pět let.

Druhá strana mlčí

Snažili jsme se spojit s mužem, který smlouvu s paní Ludmilou uzavíral, ale jeho číslo podle všeho již neexistuje. Dodavatel energií nereaguje na emaily a k situaci se prozatím nevyjádřil. To ale neznamená, že by měl dodavatel zcela vyhráno. Paní Ludmile jsme pomohli sepsat stížnost na Energetický regulační úřad s žádostí o ukončení smlouvy z důvodu nekalých obchodních taktik.

I když o tom v televizi slýchám pořád, vůbec mě nenapadlo, že i já jednou tak hloupě naletím. Než něco podepíšete, rozhodně si nechte čas na rozmyšlenou. Nikdo na vás nemůže tlačit, ani vás do něčeho nutit. Byla jsem naivní,“ dodává paní Ludmila a všechny varuje, aby si dali na podobné „šmejdy“ pozor.

Stalo se vám něco podobného, nebo jste dostali také „výhodnou“ nabídku? Pokud máte třeba i jen sebemenší pochybnost, ozvěte se nám na linku 800226226. Rádi vám pomůžeme.

Tým BezPlýtvání.cz

Karel K.:
"Podvodník přišel až ke mně domů."

Pan Karel K. (50) bydlí v Plzni v panelovém domě. Již řadu let platí zálohy na elektřinu zhruba 1200 Kč měsíčně. Doposud to vždy stačilo a maximálně musel doplácet pár set korun. Letos ale bylo vše jinak.

Když mi přišlo letošní vyúčtování, tak mě jednak zarazilo, že bylo od úplně jiné společnosti než byl můj dosavadní dodavatel energií. A za druhé jsem musel doplácet dokonce 1400 Kč, což se mi zatím nikdy nestalo,“ shrnuje pan Karel a dodává, že se mu to celé nějak nezdálo. I proto na internetu našel kontakt na naši bezplatnou linku 800226226 a celou situaci nám vylíčil.

Proč platím víc?

Po společném pátrání jsme přišli na to, co se u pana Karla stalo. Zhruba před rokem ho navštívil muž, který se představil jako pracovník distribuční společnosti provádějící odečty. Pan Karel ho pustil domů, aby se mohl podívat na elektroměr. Pracovník si navíc vyžádal ještě vyúčtování elektřiny za minulý rok a nakonec si nechal podepsat dokument, který měl být protokolem k odečtu. I když měl pan Karel určité pochybnosti, mužovy požadavky splnil, protože právě chvátal do svého zaměstnání a nechtěl přijít pozdě.  

Jak to na pana Karla navlékli

Zjistili jsme, že pracovník nebyl zástupce distribuční společnosti a dokonce ani neprováděl odečty elektřiny. Ve skutečnosti se jednalo o dealera elektřiny konkurenční společnosti. Vyúčtování si ofotil proto, aby zjistil o panu Karlovi potřebné údaje k vystavení smlouvy o změně dodavatele energií, kterou pan Karel nevědomky podepsal. V tomto případě bohužel není snadné domoci se spravedlnosti, protože se jedná o skutečný podpis pana Karla. Lze zkusit napadnout smlouvu, rozeslat stížnosti a žádosti, ale z předchozích zkušeností víme, že šance na úspěch je velmi malá.

Za hloupost se platí a já ještě dlouho platit budu,“ shrnuje svou situaci pan Karel a dodává, že rozhodně již nikdy nic nepodepíše, aniž by si to pořádně přečetl a hlavně si jen tak někoho nepustí domů.

Jste v podobné situaci? Podepsali jste něco, co jste neměli? Zavolejte nám na bezplatnou linku 800226226 a společně se na to podíváme.

Tým BezPlýtvání.cz

Kontaktujte nás

Bezplatná poradna

Otevírací doba

Sídlo společnosti

Fakturační údaje

Channel Partners, s.r.o.
IČ: 28894863
Spisová značka 151617 C, Městský soud v Praze

Chcete s něčím poradit?

Nechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme.

©2020 - Všechna práva vyhrazena | BezPlýtvání.cz | Jsme autorizovaným partnerem společností:

E.ON Česká republika, s.r.o. | Pražská energetika, a. s. | MND, a.s. | ARMEX GROUP, s.r.o.

Cenová kalkulačkaodpověď

Na toto telefonní číslo vás budeme kontaktovat.
K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.