Otázka, kterou si pokládá mnoho lidí a okolo které panuje mnoho mýtů. Pojďme se podívat na reálná čísla a zjistit, jestli je investice do alternativních zdrojů energie výhodná.
Mezi alternativní zdroje energie může patřit např. fotovoltaická elektrárna, tepelné čerpadlo a další.
Pojďme se podívat na jednoduchý modelový příklad, kterým zjistíme jestli se nám vyplatí pořídit fotovoltaickou elektrárnu.
Pokud máte rodinný dům a pořídíte si na střechu fotovoltaickou elektrárnu, na dalších 10 let počítejte s tím, že budeme platit 6,05 Kč/Kwh za silovou elektřinu. To bude v konečném dopadu a s poplatky za distribuci, jistič, OTE, OZE zhruba 8 Kč/Kwh.
Také bereme v úvahu, že do bytu se fotovoltaická elektrárna nedělá a řešíme tedy pouze rodinný dům s průměrnou spotřebou 6 Mwh ročně bez vytápění.
V tomto výpočtu budeme opravdu velmi opatrní a budeme počítat se zastropovanými cenami, které jsou zatím jen přislíbené a to do konce roku 2023.
Státní rozpočet takové zastropování stojí nemalé výdaje, protože zastropování jednoduše znamená, že se týká pouze koncových odběratelů, ale rozdíl mezi zastropovanou cenou a cenou skutečnou musí stát reálně doplatit ze svých zdrojů.
Selský rozum nám napoví, že miliardy, které bude muset stát vydat, nemůže platit dalších 10 let, bavíme se o výdaji více než 200 miliard korun, přičemž hrozí i vyšší ceny energií a tedy větší rozdíl, který bude muset stát doplatit ze svého.
Fotovoltaická elektrárna v českých podmínkách o výkonu 10 Kwp vyrobí za rok v průměru 9 Mwh elektřiny a z toho domácnost dokáže spotřebovat 5 Mwh a zbylé 4 Mwh můžete prodat do sítě.
Hodnota ušetřených 5 Mwh je při zastropovaných cenách 40 000 Kč, přebytek do sítě lze už dnes prodat i za 4 000 Kč/Mwh – to je dalších 16 000 Kč.
Fotovoltaická elektrárna nám tedy vydělá za 1 rok provozu celkem 56 000 Kč.
Kolik stojí pořízení fotovoltaické elektrárny?
Cena elektrárny po odečtení dotace (která je maximálně 50 %) je zhruba 300 000 Kč a bezpečně tedy víte, že náklady se Vám vrátí již do 6 let.
Počítáme velmi opatrně a s velkou rezervou – reálný dopad může být v budoucnu mnohem výhodnější a investice se díky vyšším cenám elektřiny může vrátit ještě dříve.
Pro rodinný dům s vhodnou střechou se tedy jedná o nejvýhodnější investiční příležitost.
Životnost elektrárny je minimálně 30 let (garance dodání minimálně 80% výkonu) s minimálním nákladem na údržbu.
Za celé období fungování vyrobí fotovoltaická elektrárna elektřinu minimálně v hodnotě 1 512 000 Kč (počítáme, že pojede průměrně jen na 90%), přičemž náklad na instalaci je pouze 300 000 Kč.
Výnos investice do fotovoltaiky je ted 500 % a pokud máme rodinný dům, vydělá nám přes 1 milion Kč.
Odpověď je tedy jednoduchá, fotovoltaická elektrárna se vyplatí vždy, pokud máte rodinný dům a vlastní střechu nad hlavou.
Pokud tedy máte rodinný dům a přemýšlíte nyní nad fotovoltaickou elektrárnou, stáhněte si eBook – Jak vybrat fotovoltaickou elektrárnu.
V ebooku zjistíte, jakou fotovoltaiku vybrat pro svůj dům, co si ověřit před nákupem, jak prodávat přebytky elektrické energie do sítě za nejvýhodnějších podmínky, jak probíhá samotná instalace a nebo jak vybrat vhodného dodavatele.